Fantasy

   ...jeden z literárních žánrů. Ale ne jen to!


Fantasy     Fantasy je dnes již skutečně více než jen literární žánr. Mnohdy se stala i náplní života. Po celém světě exstují kluby, nejedno odvětví průmyslu se specializuje na produkci fatastických her nejrůznějšího druhu, ať už stolních nebo počítačových, a nakladatelství se prohýbají pod záplavou nových knih. (O jejich kvalitách tu nebudu polemizovat... To přenechám fundovanějším. Znáte třeba Ondřeje Neffa?). A za to všechno může jeden člověk. (Né tak úplně, ale jeho podíl je takřka lví.)
    Touto kultovní osobností je John Ronald Reuel Tolkein, který se narodil v jihoafrickém Bloemfonteinu 3. ledna 1892. Dětství však strávil v anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a universitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Tolkein svůj talent psát tak fantastickým způsobem, kterým později učaroval tisícům fanoušků, ze začátku používal hlavně pro psaní dopisů, pro svou budoucí ženu Edith, básní, kterými zachycoval své objevy v chápání světa a pohádek, které před spaním předčítal svým dětem. Později pak v různých literárních klubech, kde vzbudily nebývalý zájem. 21. září 1937 pak vycházejí jako ucelený a stmelený svazek pod názvem Hobbit. Pán prstenů - kultovní to dílo tohoto žánru - vzniká postupně během 12 let, do kterých zasahuje i válka. V roce 1954 nastává čas, aby spatřil světlo světa za nebývalého očekávání fanoušků rozdrážděných Hobbitem a lačnícím po dalších příbězích z čarokrásné Středozemě. Pán prstenů vyšel ve třech knihách - Společenstvo prstenu, nedlouho poté Dvě věže a Návrat Krále až na podzim 1955. První vydání - v nákladu tří a půl tisíce - bylo vyprodáno během šesti týdnů a vydavatel jen dotiskoval a dotiskoval. Po anglickém následovalo americké vydání a v dalších letech i překlady do řady světových jazyků.
   Pro oblast fantastické literatury tím nastala snad největší literární událost tohoto století. Tolkeinovy přicházeli stovky dopisů z celého světa a on jen trpělivě odepisoval. Vzniká hnutí Tolkeinových příznivců, které nabralo nebývalých rozměrů a dnes je z něj jendo z největších literárních uskupení na světě. Přívržence fantastických příběhů najdete snad všude a pochybuji, že byste jich našli mnoho, kteří nečetli Tokliena. Proto, když jsem chtěl napsat něco o tomto žánru věnoval jsem toto místo Tolkeinovi.

   Po tom co jsem tu napsal o Tolkienovi snad nemusím říkat, že to je můj nejoblíbenější autor. Druhý autor kterého bych chtěl na svých stránkách zmínit je R.E. Howard.