Siemens ME45

Jakožto dlouholetý uživatel telefonů značky Siemens si dovolím napsat pár odstavců o nové řadě 45 resp. konkrétně o ME45 (S45 je funkčně zcela shodný).

Začnu tím, co se v řadě 45 zlepšilo, resp. je nové (především s ohledem na řadu 35).

* Douho postrádaná věc a to zobrazení počtu znaků do konce SMS. (Vícedílné SMS)
* IrDA, ovšem novinka to je jen v řadě outdoorových telefonů.
* GPRS, je ale diskutabilní, na kolik je ho možné v takovéto řadě telefonů využít.
* Telefon konečně, když máte vypnuté vyzvánění, neřve na celé kolo, když mu docházejí baterie. Pokud ho máte zapnuté jen poměrně diskrétní sirénou oznámí, že vás opouští.
* Vylepšený organizér.
* Software a kabel v balení.
Pár dalších pozitiv naznačím jěště v textu.

Tím bych s výčtem asi skončil a věnoval se tomu, proč jsem se rozhodl tento článek napsat.

Začnu designem ME45 - příliš se mi nelíbí - klávesnice má velmi tvrdá, špatně se mačkající tlačítka, hlavní ovládací prvek (šipkový) je u ME stejně jako dva postranní SoftKey z plastu, ze kterého se vyráběla levná pouťová zvířátka a je naprosto nepříjmený na dotyk - navíc vrže. Co se SoftKey týče, pravé tlačítko v mnoha situacích duplikuje funkci šipky doprava, levý je nejhůře implementovaný volitelný prvek jaký jsem viděl - pokud si na něj chcete neco předvolit, stačí stisknout jednou a vybrat ¨změnit¨, ovšem pokud pak chcete vyvolat funkci, kterou jste si předdefinovali, musíte tlačítko stisknout dvakrát, případně podržet déle a přeskočit tak dotaz na změnu. Více chytrost tohoto řešení komentovat nebudu. Snad jen, že se již táhne od starších generaci. Spodek telefonu je v podstatě velmi podobný M35, jinak jsou rozmístěny klávesy, což může při přechodu z M35 činit trochu potíže, za klávesy * a # by však někdo zasloužil, neboť při tom, jak jsou tuhé, se dají takto malé klávesy jen obtížně stisknout. Taktéž tlačítka přijmutí a ukončení hovoru jsou poměrně malá, nicméně mačkat se dají. Boční tlačítka jsou téměř nestiknutelná, snad kytaristé na tom budou lépe. Pravé tlačítko pri delším stisku vyvolá dictafon. Při krátkém však dictafon jen problikne přes display, což příliš profesionálně nepůsobí.

Horní část telefonu je z jakéhosi lesklého plastu, který mě taktéž neuchvátil. Display je sice větší, ovšem upozorňuji, že NEnabízí větší množství informací než display M35 a je pravděpodobně velmi podobný jako display u S35. Sklíčko displaye je na můj vkus u outdoorového telefonu dost nechráněné. Oranžové podsvícení je taktéž kapitola sama pro sebe. Je to otázka vkusu, jako ostatně více věcí, ke kterým sem se výš vyjadřoval, ale mně to značně připomíná telefony doby kamenné. Displayi nelze upřít, že je velmi dobře kontrastní a rovnoměrně podsvícený. Trochu zváštnost se dá pozorovat za kvalitního denního rozptýlenho světla, kdy je vidět, že display má trochu větší setrvačnost.

Baterie a uložení SIM jsou designově nové, včetně úctyhodně malé nabíječky. Pochybuju ovšem o novosti střev baterie (ač se jedná o 840mAh LiON, kdo hledal pro M35 se dali sehnat i lepší), jsou jen nekompatibilní umístěním kontaktů. O prachu a voděvzdornosti telefonu si troufnu pochybovat. Vzadu není ani těsnění jako u M35, což je vskutku zvláštní nedostatek u outdoorového telefonu.

Tolik k designu. Přejděme k funkcím.
Pokud vezmu v úvahu celou řadu 35, nepřináší 45 zas tak moc nového - grafické ztvárnění funkcí bych hodnotil spíše podprůměrně a od řady 35 se v podstatě nezměnilo. Telefon stále diponuje jen třemi skupinami uživatelů pro definice vyzvánění (v M35 byla 3. skupina uměle odstraněna). Neumožňuje klasicky přizpůsobit menu, opět disponuje jen změnou na velká písmena, redukované menu jako u M35 jsem nenašel, grafické profily byly odstraněny a chybí možnost vypnutí animací. Přibylo menu Favorites, do kterého si můžete sestavit funkce jak chcete. Pak ho můžete dát na levý SoftKey, ovšem moc si nepolepšíte, abyste se dostali k požadované fci, musíte dvakrát stisknout SoftKey a vybrat fci, telefon se vás navíc stále ptá, jestli skutečně chcete funkci aktivovat (viz. také komentář k SoftKey v odstavci o designu). Když stisknete menu a zadáte číslo fce, jste na tom lépe. Co se profilů pro nastavení telefonu týče, je vám dovoleno plně definovat pouze 2, k dispozici máte ovšem 6 předdefinovaných (Normal, Quite, Noisy, Car, Headset, Airplane), oproti M35 tedy přibyly Car, Headset a Airplane, z cehož Airplane v podstatě není profil, ale jedná se o vypnutí telefonu včetně alarmů. U Car bych snad jěště čekal, že se automaticky nastaví hlasité handsfree a automatikcé přijmutí hovoru. Bohužel profily touto možností ve svých nastaveních nedisponují a tak Car nastaví pouze velká písmena na display. Headset trpí stejným neduhem. Jména předdefinovaných profilů nemůžete změnit, jejich nastavení samozřejmě ano, krom Airplane. Pokud si ovšem chcete nadefinovat profily ¨U babicky¨, ¨V praci¨ a ¨Neotravuj¨ mate smulu. Osobne tento krok příliš nechápu.

Addressbook aka Bussinescard - je to smutné, ale dá se říct jen jedno, vaření z mlhy. Mezi vyplňováním obojího se dá položit rovnítko. Také máte k dispozici Phonebook (v podstatě SIM), ovšem mezi Addressbookem a Phonebookem neexistuje žádná vazba. To je velmi smutné. Prostě pokud chcete mít někoho ve Phonebooku a přidat si k němu adresu, musíte ho mít buď v obojím (tedy dvakrát) nebo přesunout do addresbooku. Taktéž chování nabídky v menu addressbooku je poněkud divné (pokud nemáte definovanou bussinescard v Office). Vyhledávání ve Phonebooku je klasické podle prvního znaku, v Addressbooku jsme se konečně dočkali inteligentnějšího vyhledávání podle celého jména, které ovšem krom toho, že pokud zadate pismeno I, a nikoho od I v seznamu nemate, tak vas nepřesune nikam, což krapet zdržuje. Přenášet záznamy lze po jednom nebo hromadně z Phonebooku do Addressbooku obráceně však jen po jednom.

Organiser, Calendar - jsou propojeny a težko to nazývat dvěma jmény, prostě z kalendáře se dostanete do organizéru. Kalendář mi místy přijde graficky nedotažený a ač v přehledu měsíce označuje dny, ke kterým máte nějaké záznamy, označuje pouze ty do budoucna. Záznamy, ať už se jedná o Appointment nebo Task, jsou v podstatě shodné a kromě jiného nadpisu je to vlastně všechno Memo, naštěstí již s prodlouženým záznamem, tedy ne jen 12 znaků, což bylo skutečně málo. U organizéru jsou nově podrobnější údaje k událostem, což už jsem označil za plus dříve, stále ovšem neumožňuje nastavit oznamování schůzky dříve, takže buď si musíte upozornění nastavit na dříve nebo vám telefon ve 14h oznámí že jste měli být ve 14h někde úplně jinde. Alarm se dočkal vylepšení v podobě oddělení od organizeru a je to tedy v řadě 45 skutečně samostaná funkce, která má zajímavou vlastnost a to sice, že lze nastavit pravidlně alarm třeba na 8h a pak vybrat dny v týdnu ve kterých má být aktivní.

Vyzvánění - kdo zná vyzvánění u Sagemů řady MC (např. MC939) je tu jako doma. Melodie jsou sice Siemensí, ale zvuk a editor je snad koupený od Sagemu. Ještě drobný komentář k melodiím - telefon má sice 42 melodií ovšem z nich 12 jsou pro mě nepoužitelné skladby klasické hudby, 5 jsou lidovky, 10 jsou klasické cvrdlikání a pípnutí, čímž se mi výběr smrskl na 15 vyzvánění, které mi přijdou při současném zvukovém výstupu jedno jako druhé. 4 melodie můžete sami naeditovat, ovšem již je na to pomalu potřeba hudební vzdělání.

EMS jsou nouzové, obrázky kačerů a pár melodií, o editaci EMS se ovšem skutečně nedá říct, že by byla WYSIWYG, takže co vlastně dojde uživateli, kterému je posíláte? Obrázkové SMS jsou zpětně kompatibilní s řadou 35, tedy z M35 můžete poslat obrázek na 45, a ten se správně zobrazí, škoda že ho ale nelze uložit a co mi přijde jěšte zvláštnější je, že na řadě 45 stejné obrázky vůbec nejsou.

SMS, resp. EMS - rozdělení inbox, outbox, celkem 10 SMS (limitace karty), u verze firmware 21 je již naštěstí SMS 35, 25 v telefonu, 10 na kartě, dále možnost ukládat do archivu. Struktura archivu je ovšem ¨souborovᨠa tak musíte přidělit SMS jméno, které se ještě trochu vylepšené uloží. Moc mě tento system nepotěšil. O tom, že telefon stále řadí špatně SMS se zmíním více: pokud vám někdo pošle vícedílnou SMS např. z webu, nabídne vám telefon nejdříve naposled přijatou část, což je konec SMS. Prostě telefon používá zásobník místo fronty. Který výrobce mobilních telefonů to změní první? Či už to u některého tak je? Zvláštností je také zpracování SMS určených jen k zobrazení na displayi. ME45 je totiž přijme a uloží jako zcela jako normální SMS. (Pravděpodobně opraveno ve vyšších verzích fw.)

Čísla hovorů přijatých, odchozích a promeškaných jsou po 10, co ovšem stále chybí, je zaznamenaný čas u odchozích hovorů. Pokud někomu voláte a řeknete do telefonu: ¨Sejdeme se za půl hodiny.¨ a nekouknete na hodinky, už se jen těžko dovíte, kdy jste se chtěli sejít. Další katastrofou jsou promeškané hovory. Telefon vám sice formou ikonky připomene, že máte promeškané hovory, pokud se ale podíváte do seznamu vidíte seznam, ovšem všech promeškaných hovorů od doby kdysi dávno. Abyste zjistili, které hovory jsou skutečně aktuálně promeškané, od té doby co jste naposled na telefon koukali, musíte projít postupně záznamy a na každý se podívat detailně s datumem a časem.

Smutně dopadl ME45 i s hrami, telefon obsahuje jen dvě hry a to jěště poněkud akčního charakteru. Přeci jen, kde jsou logické hry z M35, se kterými se dal strávit čas čekání na vlak. Hry ME45 mě však brzo omrzely. (fw 21 ma navic další)

Na nesrovnalosti mezi manuálem a telefonem jsme si u Siemensu už asi zvykli a to nemluvím o nesrovnalostech mezi českým manuálem a českým překladem, ale o anglických verzích. Vysvětlení k některým volbám manuál diskrétně zamlčuje.

Telefon je poněkud líný při provádění některých akcí. Např. vyhledávání v Addressbooku by mohlo být svižnější a to nemám nikterak plný seznam. Katastrofa je prohlížení SMS. Nevím zda to je chyba firmware (testovaný telefon měl verzi 07) nebo má telefon problemy s mojí SIM, ale prodlevy jsou nervy drásající a mnohdy stisknete tlačítko třikrát než se dočkáte odezvy. (odstraňují novější fw)

Co bych snad ještě ocenil je to, že s telefonem je dodáván software a kabel. Ovšem to, že anglická verze softwaru pro GPRS se odmítá nainstalovat na českých Windows 98, kvůli jakési nekompatibilitě knihoven, mě značně znechutilo.

Za reproduktor telefonu by také zasloužil Siemens strhnout nějaký ten bod. Dle mého názoru je až příliš plechový a co je horší, výrazně šumí. Alespoň u kusu, který jsem měl já k dispozici. Zda je to dané hlasitým handsfree nevím, ale prostě to je tak.

Závěrem snad tedy jen tolik, že ve většine případů, které jsem uváděl se jedná o chyby, či nedostatky firmware, a kdyby se jen trochu někde chtělo, dalo by se ledacos napravit. Do značné míry v řadě 45 podle mne Siemens neprodává ani tak nový telefon, jako mírně vylepšenou řadu 35. Určitě se nejedná o takový kvalitativní skok jako mezi např. C25 a C35(=M35), ač číslování k tomu svádí. A pár faktických údajů: při slušném zatížení způsobeném neustálým testováním mi telefon vydržel v pohotovostním režimu 117h tedy skoro 5 dní. Nabíjení pak trvalo 2h a 13min. Co se příjmu signálu týče, oproti M35 jsem žádné zlepšení nepozoroval.

V editovném příspěvku na Mobilmanii jsem se pak dozvěděl ještě pár novinek, jako např. že Siemens do nových verzí telefonu již dává těsnění, které původně jaksi opomenul a ještě pár dalších věcí, které si tam můžete přečíst.
Nelze nepodotknout, že během dalšího používání telefonu jsem našel spoustu dalších chyb, které mně osobně velmi vadí, neměl jsem už ale sílu je dokumentovat. Jedná se ovšem o drobnosti, a tak i přes to, že jsem od ME45 a především od Siemensu, čekal více do dnes jsem za ni nenašel náhradu.

(c) Covex
4.1.2002
Update: 20.5.2002